Bilgisayarlara sıvı temas ne gibi zararlar verir ? 

Dizüstü bilgisayarlarda sıvı temas , sadece dış fiziki görünüme değil , anakart arızalarında da  ciddi sorunlar çıkarabilmektedir.Nasıl acil yaralanmalarda ilk müdahale çok önemliyse , laptop arızalarında da ilk müdahale çok önemlidir.Bu durumda siz kullanıcılara ciddi işler düşmektedir.

Dökülen sıvı oksitlenmeyi hızla arttırmaktadır. Öncelikle bunu minimuma indirmek için ;

-Sıvı temas sonrası bilgisayar çalışmaya devam ediyorsa hemen kapatın ve bataryasını sökün.Eğer batarya tümleşik ise yalnızca bilgisayarı kapatın.

-Klavye üzerine doğrudan döküldü ise bilgisayarı kapağını açık tutarak ters çevirin ve ortalama 2 saat o şekilde bekleyerek , sıvının klavyeden aşağı gitmesini engelleyebilirsiniz.

-Kullanmaya devam etmeden önce mutlaka özel teknik servise götürüp detaylı kontrollerini yaptırın.

Sıvı teması bekleyen cihazlarda ileriye dönük ciddi ve masraflı sorunlar görülecektir.Bu sorunları yaşamamak için mutlaka zamanında , teknik servise götürmelisiniz. Antalya’ da bulunan Protech Ofis Teknolojileri  Servisimize cihazınızı getirerek Profesyonel Destek alabilirsinizç

Pirinç gibi uygulamaların hiçbir gerçekliği yoktur.Bilgisayarınıza zarar verir.

 

Sıvı temas arızalarında MÜDAHALE

Oksitlenme etrafında ;  alkol , tiner ,temizleyici solüsyon maddeler ile temizliğinden hemen sonra  o bölgenin onarımı yapılması gerekmektedir.

Sıvı temas temizlendikten sonra , iletken komponentin olduğu bölge açık devreye geçecek veya o bölge tamamlanamadığı için görevini yerine getiremeyecektir.

O bölgenin mikroskop ortamında incelenip alt zeminin onarılması , oksitten sonra kopan , temasını kesen hattın yeniden yapılandırılması gerekmektedir.

Eğer , Sıvı temas fırça ile doğrudan temizlenip cihaza voltaj verilirse (adaptörü takıp çalıştırmaya çalışmak ) sıvı temaslı hasarlı hat , invert yapamayacak ve cihazda büyük sorunlar çıkaracaktır.

Örnek : İşlemciye yüksek voltaj gitmesi ve bozulması , şarj entegresi düşüm voltajının düşmeden ileri gitmesi gibi…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.